Měsíční archív: Únor 2014

Prověřené autobazary Německo

V Německu můžete narazit na přibližně stejný počet autobazarů jako u nás. A každý už určitě slyšel o jejich velmi dobré pověsti. Ta je pravdivá, ale jen z určitého hlediska a rozhodně nelze věřit všemu, co se povídá. I v Německu totiž můžete narazit na podvodníky, stočené kilometry a na bouraná auta, která se tváří jako nebouraná. Pochybným prodejcům aut se totiž nevyhnete v žádné zemi a dokonce ani v Německu.

Prověřit autobazar není vůbec jednoduché a všude můžete narazit na podvodníky. Ideální je, pokud budete v bazarech hledat jen taková vozidla, ke kterým je k dispozici servisní knížka a především technický průkaz bez kterého rozhodně nad koupí auta ani nepřemýšlejte.

Díky servisní knížce, kterou by mimo jiné mělo mít každé vozidlo, můžete zjistit alespoň přibližně počet najetých kilometrů, dokud bylo vozidlo poctivě servisováno v autorizovaném servisu. Zaměřte se i na předchozí majitele, čím víc majitelů vozidlo v minulosti mělo, tím pochybnější vozidlo je.

Do jakého autobazaru v Německu zavítat, o tom se můžete informovat hlavně na internetu, kde je informací, různých recenzí a názorů některých návštěvníků skutečně požehnaně. Snadno se tak můžete informovat i o tom, jakým bazarům se raději vyhnout a to i v rámci České republiky, kde nemají bazary příliš dobrou pověst. Existují ale pochopitelně i výjimky, o kterých je dobré vědět.

Inzerci ojetých i nových vozidel najdete hlavně na internetu. Nikdy se ale nespoléhejte jen na informace nebo fotografie, vždy nákup ojetého vozidla proberte se zkušeným automechanikem.

Vložil Dovoz z Německa | Tagged , , | Zanechat komentář

Jak přihlásit auto z Německa

Německo je oblíbené nejen v rámci turistiky, ale i z hlediska dobrého technického stavu místních ojetých vozů. V České republice autobazary praskají ve švech a Německo není výjimkou. Rozdíl je hlavně v tom, že v Německu je nabídka mnohonásobně bohatší, kvalita vozidel je zcela někde jinde a to samé platí o jejich stavu nebo počtu najetých kilometrů. Ve většině autobazarů se nesetkáte se stočenými tachometry, což je u nás na denním pořádku. Pokud si vyberete ojeté vozidlo v Německu, následně jej zakoupíte a dostavíte se s ním do České republiky, je na čase, abyste jej přihlásili a tak ze sebe učinili jediného majitele.

Proces přihlášení vozidla z Německa, je prakticky naprosto stejný, jako kdybyste přihlašovali auto z jakékoli jiné země EU. Celý proces začíná samozřejmě už v Německu, kde budete muset na místním úřadě vozidlo odhlásit a zajistit mu prohlídku, na jejímž základě vám budou vystaveny převozní značky. Nezapomínejte ani na pojištění, které si rovněž musíte zakoupit na místním magistrátu v Německu a většinou je platné týden, pak byste v České republice měli mít sjednáno povinné ručení.

Pokud se jedná o vozidlo ojeté, musíte se v první řadě dostavit na stanici STK, kde bude provedena dovozová prohlídka a měření emisí. Veškeré poplatky si pochopitelně hradíte z vlastní kapsy a rozhodně se nejedná o žádné zanedbatelné částky. Až poté, co budou provedeny všechny prohlídky, můžete se dostavit na magistrát za účelem přihlášení vozidla. Přihlášení předchází vyplnění žádosti a následnému předložení všech dostupných dokumentů a kupní smlouvy.

Vložil Dovoz z Německa | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak přihlásit auto z dovozu

Chystáte-li se na přihlášení vozidla dovezeného ze zahraničí, jste prakticky téměř na konci své cesty. Přihlášení je totiž posledním krokem k tomu, aby bylo motorové vozidlo definitivně vaše. Samotnému přihlášení pochopitelně předchází zdlouhavé vyřizování, samotná koupě vozidla a jeho odhlášení v zahraničí, které rovněž není žádná procházka růžovou zahradou.

Odhlášení a prohlídku vozidla budete muset absolvovat už v zahraničí, v zemi, kde auto kupujete. Na základě provedené prohlídky, uhrazení veškerých poplatků spojených nejen s prohlídkou, ale i samotným odhlášením a pojištěním, dostanete od místního úřadu převozní značky, s nimiž můžete vycestovat do České republiky.

Převozní značky jsou následně předávány při přihlášení na magistrátu a budou vám vyměněny za pevné registrační značky. Ačkoli to vypadá velmi složitě, není tomu tak, a pokud se smíříte s kolečkem po úřadech, nemůže vás nic překvapit. Jak tedy na samotné přihlášení vozu?

V první řadě se s vozem dostavíte na měření emisí a stanici STK, kde bude vozidlo od základu prohlédnuto. I v tomto případě je třeba se připravit na jisté výdaje, které jsou spojeny právě s prohlídkou a měřením. Až po prohlídce se můžete dostavit na magistrát s tím, že chcete vozidlo přihlásit. Neměli byste ale zapomínat ani na celou řadu dalších věcí, například na pojištění, které vás kryje v případě, že dojde na silnici k nějaké nehodě.

Povinné ručení by mělo navazovat na pojištění, které si přivážíte ještě ze zahraničí. Jen tak můžete ochránit sebe a především svoji peněženku, která rozhodně není bezedná.

 

Vložil Přihlášení zahraničního auta | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak přihlásit nové auto

Ačkoli nákup nového auta vypadá jako velmi jednoduchá záležitost, naprostého začátečníka by mohlo velmi zaskočit, kolik starostí a povinností je bezprostředně spojeno s administrativou.

Pravdou je, že u nových aut vám řada starostí odpadne, zatímco u aut ojetých jich budete mít až nad hlavu. Vozidlo musí projít úspěšně veškerými prohlídkami a kontrolami a rozhodně se nevyhnete ani poplatkům v servise, abyste s vozidlem začali jezdit v naprosto dokonalém technickém stavu. Počáteční investice do ojetého vozidla se proto může velmi prodražit.

Dle zákona platí, že pokud se chce nový majitel pohybovat s vozidlem po silničních komunikacích u nás i v zahraničí, v první řadě musí zajistit registraci vozu na patřičném magistrátu. Stejně tak je třeba zajistit vozidlu pojištění, vždy mluvíme o povinném ručení a v případě havarijního pojištění to už záleží opravdu jen na majiteli daného vozu. O pojištění se nezapomeňte postarat ještě předtím, než se dostavíte na úřad, protože bez dokladu o pojištění vám nebude registrace povolena. Následně se můžete dostavit na magistrát s veškerými dokumenty, které jsou k přihlášení bezprostředně potřeba. Jde například o technický průkaz a právě doklad o pojištění – v případě nového vozidla nebudete potřebovat nic jiného, pro jistotu si ale vezměte i kupní smlouvu, která je ale vyžadována opravdu jen zřídka.

Díky registraci vozidla získáváte registrační značky, které následně předložíte i pojišťovně. Přihlášení nového auta rozhodně neodkládejte, během prvního týdne od zakoupení byste jej měli přihlásit.

 

Vložil Jak přihlásit auto | Tagged , , , | Zanechat komentář

Jak přihlásit auto ze Švýcarska

Ojetých vozidel je v našich bazarech opravdu požehnaně, ale jejich celkový stav většinu náročných zákazníků rozhodně neuspokojí. Obecně se tak není čemu divit, že většina potencionálních zákazníků a zájemců o ojetá auta utíká právě do zahraničí, kde je nabídka přeci jen o něco zajímavější a lákavější. O Švýcarsku to rozhodně platí dvojnásobek.

V autobazarech ve Švýcarsku rozhodně je z čeho vybírat a na své si přijdou i velmi nároční uživatelé. Ačkoli jde o zemi poměrně vzdálenou, i tak se v mnoha případech dovoz auta vyplatí. Po příjezdu do České republiky každého budoucího majitele čeká přihlášení a prohlídka vozidla. Tomu se ale nevyhnete nikdy, ani při dovozu auta z Rakouska, Slovenska, Německa nebo jakékoli jiné země. Švýcarsko navíc není členem EU, pozor si tedy budete muset dát na různé poplatky, kterým se ale nevyhnete nikdy. V tomto případě ale mohou být skutečně vysoké.

Mimo DPH budete platit clo, které v tomto případě činí zhruba 20% z celkové ceny vozidla. Při přihlášení vozidla a odhlášení ve Švýcarsku vás pochopitelně neminou ani další poplatky, které jsou spojeny s přihlášením a vyřízením veškeré dokumentace vztahující se k vozidlu. Ve Švýcarsku ale nemusíte kupovat jen vozidlo ojeté. Kupujete-li auto nové, pak se vyhnete kontrole STK v České republice i měření emisí.

Přihlášení motorového vozidla v České republice je naprosto totožné, postupovat budete stejně jako při přihlášení jakéhokoli jiného vozidla, ať už pochází odkudkoli. Nezapomínejte ihned po příjezdu do České republiky zajistit vozidlu povinné ručení, bez kterého byste neměli vyjet na silnici.

 

Vložil Přihlášení zahraničního auta | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak přihlásit auto k podnikání

Využívat auto pro podnikatelské účely není v dnešní době nijak neobvyklá věc. Spíše naopak. Většina podnikatelů, ať už velkých nebo malých, se snaží snížit vlastní náklady na minimum a prakticky vše zahrnout do nákladů firemních. Ne vždy a pro každého to přináší výhody.

Pochopitelně i pro vozidlo zahrnuté v podnikání platí veškeré roční poplatky, pojištění, silniční daň a celá řada dalších. Tyto poplatky jsou ale osvobozeny od daně, která ve finále tvoří značnou položku a poměrně vysokou částku. Mimo jiné je možné čerpání pohonných hmot zahrnout do nákladů společnosti a snížit si tak osobní výdaje. Ne vždy je navíc nutné, aby každé vozidlo mělo knihu jízd, kde budou zahrnuty a pečlivě zaznamenávány veškeré jízdy.

Vozidlo v podnikání je tak možné využívat i pro osobní potřebu. Výdaje za firemní vozidlo je možné uplatnit několika zákonnými způsoby, nejčastěji jsou náklady uplatňovány na základě platných daňových dokladů – doklad je vystaven při čerpání pohonných hmot, při návštěvě servisu nebo při samotném pořízeného nového vozidla, zkrátka a dobře kdykoli. V rámci automobilu v podnikání je pak možné uplatnit i pojištění, údržbu a opravy vozidla nebo právě pohonné hmoty. Vždy je však nutné za vozidlo zaplatit silniční daň.

Automobil v podnikání se navíc daňově odepisuje čtyři roky, což se zdá být na první pohled velmi výhodné a pro většinu podnikatelů to výhodné skutečně je.

Po uplynutí této doby je většinou vozidlo nahrazováno jiným nebo a opět je možné daňově čerpat čtyřletou lhůtu.

Vložil Jak přihlásit auto | Tagged , , , | Zanechat komentář